so24072021

Poslední aktualizace28.01.2020 (09:49)

Back Jste zde: Úvod Měřidla Vlhkoměry

Vlhkoměry

Naše firma vznikla v roce 1995 z důvodů vyvolaných potřebami středoevropského trhu. Filozofií naší společnosti je získat trvalé postavení mezi evropskými dodavateli metrologických měřidel, zejména užitkových a technických teploměrů, barometrů a vlhkoměrů. Spolupracujeme s celou řadou výrobců metrologických komponentů v Evropě i ve světě.


Předností naší společnosti je vysoká kvalita produkce, spojená se sledováním nejnovějších trendů technologie výroby měřidel i jejich designového pojetí. Na trh dodáváme široký výběr teploměrů od pokojových, koupelnových, okenních i venkovních přes akvaristické či mrazničkové až po teploměry reklamní, dále se v našem sortimentu nachází barometry, hustoměry, vlhkoměry a také speciální měřidla, jakým je např. kvasná zátka.

Sídlem firmy je město Plzeň, kde se nachází potřebné technické a prostorové zázemí.

Vysoká efektivita výroby spojená se snahou maximálně uspokojit zákazníka si získala již mnoho stálých partnerů v České republice i ve světě.

 

Nabídka měsíce:


Vlhkoměr kulatý lepící

Číslo: 8103
Rozměr: Ø 56 mm


Vlhkoměr na plastová okna

Číslo: 8104
Rozměr: 48 x 27 mm


Měření vlhkosti vzduchu

Vlhkost vzduchu se dá měřit více způsoby. Klasická metoda, která se v minulosti využívala nejvíce a nyní slouží převážně jako metoda srovnávací, se jmenuje psychrometrická. Využívají se při ní dva teploměry. Jeden měří klasickou teplotu vzduchu a druhý takzvanou „mokrou teplotu“. Jedná se o teploměr, který je ve spodní části omotán vlhkou punčoškou. Z psychrometrických tabulek se pak podle hodnot odečte ta správná relativní vlhkost vzduchu. Dalším způsobem, jak určit vlhkost vzduchu je vlhkoměr. S tím se můžeme setkat nejčastěji v domácnostech a na pracovištích. Využívá například lidského vlasu a jeho vlastnosti absorbovat vzdušnou vlhkost a měnit svou délku dle vlhkosti. V dnešní době se ale nejvíce využívá elektronických metod měření, kdy jsou čidla ukrytá v radiačním krytu.

 

Charakteristiky vlhkosti vzduchu


Relativní vlhkost vzduchu

Nejčastěji používaná charakteristika vlhkosti vzduchu označována také jako poměrná. Jedná se o bezrozměrnou veličinu, která se ale většinou, po vynásobení stem, udává v procentech. Pohybuje se od 0 do 100 %. Měří se vlhkoměrem. Vyjadřuje poměr mezi napětím vodní páry a napětím nasycené vodní páry (v termodynamické rovnováze s rovným povrchem vody či ledu) při stejných teplotách. Jedná se tedy o procentní poměr skutečného množství páry ve vzduchu k maximálně možnému množství při dané teplotě. Relativní vlhkost vzduchu 100% tedy znamená, že při dané teplotě již vzduch nemůže pojmout více vodní páry a při dalším poklesu teploty dochází ke zkapalnění přebytečného množství vodních par (což se projevuje například vznikem rosy, jíní či zapocením skla). Při změnách teplot vzduchu se množství vodních par ve vzduchu nemění. Změní se ovšem maximální možné množství páry, které je vzduch schopen pojmout, a tím pádem i relativní vlhkost vzduchu (vzduch se stává relativně sušším nebo vlhčím).

Absolutní vlhkost vzduchu
Ne tak často se v praxi používá absolutní vlhkost, která je nazývána také jako hustota vodní páry. Její jednotkou je kg.m-3. Jak už samotná jednotka informuje, jde o hmotnost vodní páry obsažené v jednotkovém objemu vlhkého vzduchu (směs suchého vzduchu a vodní páry).

Napětí vodní páry
Jedná se o parciální tlak vodní páry ve vzduchu. Jednotkou je hPa (hektopascal).

Směšovací poměr
Další možností, jak vyjádřit vlhkost vzduchu, je směšovací poměr. Využívá se například na aerologických stanicích. Je to bezrozměrná veličinu, která se ale v praxi udává v g.kg-1. Definována je jako poměr mezi hustotami vodní páry a suchého vzduchu (neobsahující žádnou vodní páru).

Měrná vlhkost
Jedná se o poměr mezi hustotami vodní páry a vlhkého vzduchu. Stejně jako směšovací poměr vodní páry jde o bezrozměrnou veličinu vyjadřovanou v g.kg-1.

Deficit teploty rosného bodu
Rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou rosného bodu se nazývá deficit teploty rosného bodu. Vyjádřen je ve °C, nejvíce zapotřebí bývá u výstupů z radiosondážního měření.


Novinky ze společnosti

Textilní páska na koberce/lemovka.

Vysoce přilnavá textilní páska na koberce s hydrofóbní úpravou. Univerzální použití, lehce se odtrhává, není potřeba nůžek k odstřihnutí.
Vyrábí se v 7 barevných verzích: černá, hnědá, modrá, bordó, zelená, béžová a šedá.
Velmi oblíbená u profesionálů pro svou kvalitu, přilnavost a především snadné odtržení bez použití nůžek.Pro podrobnosti o prodejních místech dodávkách a cenách kontaktujte prosím naší centrálu.

Osvědčená kvalita za vynikající cenu

Charakteristika:

  • universální oboustranné připevnění
  • vhodný zejména pro plastová a euro okna
  • možnost přilepení i přišroubování výrazné rozlišení stupnice
  • vynikající čitatelnost měřené hodnoty
  • přesnost měření +/- 1 ° C

Doporučená cena: 49.90 Kč
Žádejte ve své drogerii a prodejně domácích potřeb!


Rozbil se vám rtuťový teploměr?

Návod jak odstranit nebezpečnou rtuť

Rtuť se odpařuje i při pokojové teplotě,páry rtuti jsou toxické. Je třeba odstranit rozptýlenou rtuť dříve, než se nekontrolovaně (např. rozšlapáním) roznese, čímž se zvětší i její odpařování.
K odstranění kapek rtutinení dobré použít vysavač, tím bychom ho v podstatě nevratně kontaminovali. Střepy teploměru včetně kapiláry se zbytkem rtuti opatrně sesbíráme do nějaké uzavíratelné nádobky. Kapky rtuti lze dobře z podlahy odstranit nasátím do malé injekční stříkačky s jehlou(jehlu asi v polovině přelomíme – ústí zbytku jehly pak nebude šikmé, ale rovné, tím se nasátí značně usnadní).


Drobné kapičky, které nejdou nasát odstraníme navlhčeným savým papírem.
Sesbíranou rtuť, savý papír i stříkačku přidáme do nádobky se zbytky teploměru, dobře uzavřeme aodstraníme jako nebezpečný odpad(ve sběrném dvoře nebo při svozu nebezpečného odpadu). Rtuť nepatří do popelnice se směsným odpadem! Nezapomeneme na vyvětrání, zejména večer, pokud k nehodě došlo v místnosti, kde se spí.
Pro odstranění posledních zbytků rtuti (např. ve spárách v podlaze) se místo posype práškovou sírou, která se rtutí reaguje za vzniku netoxického a nerozpustného sulfidu. Síra se nechá působit alespoň 48 hodin, pak se smete a podlaha normálně umyje.

Kontakt
Schneider CZ
Střední Cesta 19
326 00 Plzeň
Czech Republic
Sídlo společnosti najdete zde.
tel.: +420 377 443 483
fax: +420 377 443 483
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Schneider CZ - provozovna Daimlerova
Daimlerova 7
301 00 Plzeň
tel.: +420 603 422 492

 

Kontakt
Schneider CZ
Střední Cesta 19
326 00 Plzeň
Czech Republic
Sídlo společnosti najdete zde.
tel.: +420 377 443 483
fax: +420 377 443 483
e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Schneider CZ - provozovna Daimlerova
Daimlerova 7
301 00 Plzeň
Naši provozovnu najdete zde.