so24072021

Poslední aktualizace28.01.2020 (09:49)

Back Jste zde: Úvod Měřidla Lemovky

Lemovky

Asi nejznámější textilní páska je kobercová páska – lemovkaLemovkou jednoduše omotáte hokejku nebo násadu od nářadí, opravíte prasklou hadici od vysavače, svážete a zafixujete latě nebo kabely. Kobercová páska Vám také pomůže ochránit plochy, které by se mohly poškrábat nebo třepit.


Kromě původního účelu k lemování koberců (odtud název lemovka) je kobercová páska běžně používána například k ochraně povrchů a to jak v domácnosti, tak v průmyslu. Lemovkou jednoduše omotáte hokejku nebo násadu od nářadí, opravíte prasklou hadici od vysavače, svážete a zafixujete latě nebo kabely. Kobercová páska Vám také pomůže ochránit plochy, které by se mohly poškrábat nebo třepit.

 

Vysoce přilnavá textilní páska na koberce s hydrofóbní úpravou. Univerzální použití, lehce se odtrhává, není potřeba nůžek k odstřihnutí.

 

Vyrábí se v 7 barevných verzích: černá, hnědá, modrá, bordó, zelená, béžová a šedá.
Velmi oblíbená u profesionálů pro svou kvalitu, přilnavost a především snadné odtržení bez použití nůžek. Pro podrobnosti o prodejních místech dodávkách a cenách kontaktujte prosím naší centrálu.

 

Prasklinu na okně zalepíte i balicí páskou, ale spoj se uvolní a na skle zůstane lepidlo. Jiná páska po zalepení knihy zhnědne a knížku znehodnotí. Při odlepování maskovací pásky strhnete malbu. A díra v okapu zakrytá textilní páskou začne protékat.

 

Chyb se můžete vyvarovat, když budete mít správnou pásku. Stačí si udělat zásobu nejčastěji využitelných typů z našeho přehledu. Co se týká kvality, orientujte se dle ceny. Lepte vždy na čistém a odmaštěném povrchu.

 

Kancelářské pásky

Stačí mít doma univerzální kancelářskou pásku. Poradí si s nenáročnými spoji papíru všeho druhu. Chcete-li dosáhnout hezčích výsledků, porozhlédněte se po vylepšených typech. S balením dárku pomůže krystalicky čirá nebo dekorační páska.

 

K pásce je dobré mít odvíječ, pak nemusíte hledat konec aninůžky. Může to být třeba odvíječ na prst, při častějším používání vetší ruční varianta. Stabilním řešením je stolní odvíječ, který však vyžaduje kvalitní materiály a pevné držení na stole.

 

Roztrženou knihu či dokument opravíte popisovatelným typem, který není vidět na fotokopiích a dá se bez potíží odstranit.

 

Balicí pásky

Balicí pásky se prodávají bezbarvé a hnědé od pěti korun. "Jejich výhoda spočívá v univerzálnosti, ale odolnost není vysoká a nehodí se ven". Měly by se používat jen na papír či lepenku, třeba k uzavírání krabic.

 

Nejsou vhodné pro lepení na skla, opravy vozidel či připevňování dekorací. Po čase zanechají zbytky lepidla, které nelze odstranit bez poškození povrchu, či to lze jen obtížně," Budete-li balit krabice častěji, poohlédněte se po takzvané tiché variantě. A sledujte ekologické hledisko – hledejte výrobky z recyklovaných materiálu či z papíru.

 

Pásky se liší lepivostí. Ty univerzální drží hůře, lepší přilnavost mají pásky silně lepící či označené strong.

 

Při malování však pod ní musí být soudržný nátěr. Jinak sáhněte po jemnější růžové variantě. Na vytvoření křivek se hodí krepová. Venku se používá UV odolná, modrá.
Kvalitní výrobky mívají vyznačený čas odstranitelnosti. Třeba na malování během víkendu volte pásku s odstranitelností dva dny a více. Jinak může příliš přilnout k povrchu a strhnout malbu. Pásku nejprve vyzkoušejte třeba za skříní.

 

Univerzální maskovací páska za 10 korun či více je žlutá a dá se trhat. Po odlepení nezanechá stopy. Hodí se při malování a natírání na zakrytí míst, jež nechcete zašpinit, vytvoříte jí rovné přechody mezi nátěry. Lze jí též zajistit dvířka nábytku při stěhování.

 

Montujeme, upevňujeme

Ať upevňujete koberec k podlaze, lepíte zrcadlo v koupelně, dekorujete byt nebo montujete na zeď dřevěný sokl či elektrikářskou lištu, v dnešní době již nemusíte nic zdlouhavě vrtat a šroubovat. Dnes si běžně vystačíte jen nůžkami a oboustranně lepící páskou.

 

U oboustranné pásky je velmi důležitá její lepivá síla. Některé pásky unesou pouze malou váhu, jiné zvládají i několik kilogramů na centimetr čtvereční. Na papír, dřevo či textil se páska obvykle přichytí relativně pevněji, sklo a kovy naproti tomu vyžadují pásku s vyšší lepící silou.


Oboustranné pásky jsou vynikající pro:

  • lepení papíru – tenká oboustranná páska
  • upevňování soklů a lišt – soklová páska
  • fixaci koberců k podlaze – páska s textilní výztuhou
  • montáž zrcadel – pěnová montážní páska
  • lepení dekorací – tenká nebo pěnová páska

 

Opravné pásky

"Základní rozlišení je, jestli po sundání zanechává lepidlo. Tepelněodolnější a vhodná i na opravu potrubí a okapu je hliníková opravná páska, ceny začínají na 60 korunách. Hledejte tu celou z hliníku. Na sklo pak lze pořídit průhledný opravný typ. Základní výbavou kutila je i opravná textilní páska. Bývá stříbrná nebo šedá, lesklá, s textilní výztuhou. Nejlevnější stojí 20 korun, kvalitní i od 100 korun výš. Lze s ní připevnit nárazník auta, svázat hadici, opravit sedlo na kole. Ale jen dočasně. I u značkových se liší kvalita podle typu.
Kobercové lemovky

 

Textilní kobercovou pásku oceníte i při svazování kabelů či připevňování různých předmětu. Použití je podobné jako u opravné pásky, ale může vydržet déle a je vzhlednější. Pásky se prodávají v různých barvách, za ceny od 30 korun.

 

Oboustranné a montážní

Místo lepidla, případně i šroubu a hřebíku poslouží oboustranná páska. Ta kobercová oboustranná za ceny od 10 korun je tenká, ale v případě dobré kvality odolá i dlouhodobé zátěži. Používá se třeba k připevnění koberců či PVC k podlaze.

 

Lépe drží montážní pěnové pásky, silné asi milimetr. Prodávají se za 50 korun a víc. Připevníte jimi zrcadlo, nábytek ke stěně, schránku na plot. Hodí se tam, kde nechcete či nemůžete zasahovat do podkladu.

 

Díky pěnovému složení jsou schopny dokonale přilnout k povrchu a unesou velkou zátěž. Vybírejte podle nosnosti uvedené na obalu, pro venkovní použití chtějte odolnost proti UV a vlivu počasí. Velmi odolné jsou třeba ty akrylové.

 

Elektroizolační páska

Na menší i dočasnou opravu elektrických kabelů i izolace antén poslouží elektroizolační páska. Je hodně pružná, stojí od pěti korun výš. Nelepí, při natažení se změní na homogenní hmotu a nastane takzvané samosvaření.


K nejběžnějším a nejpoužívanějším spojovacím materiálům dnešní doby patří lepicí pásky. Využívají se ke snadnému a rychlému přichycení dvou spojů či předmětů. Díky tomu lze pásku omotat téměř všude a její pevnost a odolnost zařídí ostatní. Pásky se vyrábí v libovolných rozměrových, barevných a materiálových variantách. Lepicí páska je libovolně široký pruh, jehož jedna strana je lepicí a druhá naopak ne.

 

PVC lepicí pásky patří k nejpoužívanějším a spojit či dokonce opravit se s nimi dá téměř vše. Lepicí pásky, často nazývané jako izolepy, se s ohledem na možnou šíři využití vyrábí v několika materiálových provedeních. Běžně se využívají i pro jejich transparentní povrch. Barevné varianty se pak používají i pro značení prostoru nebo jeho částí ve skladech či na sportovištích. Izolepy vyztužené textilní vrstvou jsou vhodné k lepení koberců a jiných pevných spojů. Nakonec existují ještě papírové pásky, které našly uplatnění v balicích službách.

 

Kobercové lepící pásky

Kobercová páska slouží ke spojování lehkých podlahových materiálů. Pod tímto pojmem lze identifikovat dva různé typy lepicí pásky. V první řadě jde o oboustrannou kobercovou pásku, jejíž využití spočívá v lepení a upevňování koberců na neprodyšné povrchy, ke kterým patří lino nebo dlažba.


Druhým typem kobercové pásky je tzv. lemovka, což je textilní páska s jednostranným lepicím efektem. Dnes však své využití našla jak v domácnostech, tak i u spojování různých předmětů. Dříve se využívala především k lemování koberců.

 

Oboustranné lepící pásky


Páska s oboustranně lepicím povrchem jednoduše nahradí jiné náročnější metody spojování.
Oboustranná možnost lepení posouvá hranice využití pásky ještě o kus dál. Díky ní můžete navzájem spolehlivě zkombinovat dva spoje, a to i v případě rozmanitých povrchů či materiálů.

Oboustranná lepicí páska je odolná vůči mechanickému poškození, vlhkosti, korozi a nečistotám. Výhodou použití oboustranné lepicí pásky je fakt, že manipulaci s ní zvládne každý a rozhodně k její aplikaci nepotřebuje žádné nářadí.


Značící lepící pásky

Potřebujete-li snadno označit nebezpečný prostor, abyste příchozí upozornili například na překážku, nebezpečné místo aj., pořiďte si značící lepicí pásku. Její výhodou je snadná a rychlá aplikace, ale i trvalé či dočasné výstražné označení, jež je díky výrazným barvám dobře viditelné.

 

Značící lepící pásky našly své uplatnění především v továrnách a skladech, kde slouží k bezpečnostnímu značení podlah, schodů apod.

 

Suchý zip

Suchý zip je vhodnou alternativou ke klasickým zdrhovadlům, patentům či knoflíkům. Jeho podstatou jsou dvě rozmanité části, které se dají snadno a rychle roztrhnout nebo spojit k sobě jen jednou rukou. Jemnou vrstvu tvoří tkané nylonové vlákno, ostré háčky jsou vytvořeny rozstřižením oček. K nesporným výhodám suchého zipu patří jednoduché zapínání a rozepínání, odolnost vůči vlhkosti (funguje i pod vodou), snadná a levná výroba a jeho lehkost.

 

Suchý zip je vynález inženýra Georgese de Mestrala, který si při putování Alpami uvědomil, proč se mu bodláčí stále zachytává za oděv. Od dob patentu suchého zipu se začal používat v řadě oblastí. Nejvýznamnější je textilní průmysl, kde se tento produkt používá k jednoduchému zapínání kapes, kapucí, bund, bot, batohů, tašek nebo peněženek. Mimo jiné se také stal nepostradatelnou součástí skafandrů, kterými NASA vybavuje posádku při letu do vesmíru.

Samolepící suchý zip


Když nemůžete nebo nechcete suchý zip na vybrané místo přišít, dobře poslouží samolepicí suchý zip. Z rubové strany mají obě části zipu vrstvu lepidla, která je skrytá pod odlepovacím papírem. Aplikace je jednoduchá, že stačí jen odejmout vrchní papírovou vrstvu a přilepit samolepicí zip na místo použití. Suchý zip se samolepicí vrstvou se využívá v široké škále odvětví od automobilového průmyslu, přes oblast reklamy až po přepravu.

 


Maskovací pásky krepové (papírové)

Tyto pásky slouží k maskování nebo zakrytí povrchů různých výrobků při dalších úpravách. Lakýrnické práce, malířské práce, tryskání, elektronika. Pásky se snímají snadno a se zbytky lepidla. Teplotní řada od 60 do 200°C.

 


Lepící pásky textilní

Používají se k ovíjení kabelových svazků, jako izolace, k ochraně povrchů, fixaci, balení, zpevňování sportovního vybavení a podobně. Použití nejde v řadě oborů včetně automotive.

 

Kontakt
Schneider CZ
Střední Cesta 19
326 00 Plzeň
Czech Republic
Sídlo společnosti najdete zde.
tel.: +420 377 443 483
fax: +420 377 443 483
e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Schneider CZ - provozovna Daimlerova
Daimlerova 7
301 00 Plzeň
Naši provozovnu najdete zde.